Odciski, modzele i zrogowacenia

Odciski

Powstają wskutek ciągłego i nadmiernego ucisku na skórę, w wyniku czego dochodzi do zwiększonego wytwarzania warstwy rogowej naskórka. Komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry, drażnią zakończenia nerwowe, co skutkuje bólem. Nieusuwane odciski mogą wniknąć poza skórę właściwą i być przyczyną stanów zapalnych. Dlatego powinny zostać one natychmiastowo usunięte ze stopy.

Modzele

Powstają w wyniku nagromadzenia się żółtej masy zrogowaciałego naskórka, jest to również przykład hiperkeratozy. Mają wygląd okrągłych, owalnych oraz płaskich i bezbolesnych zmian. Przypominają odcisk, ale nie mają rdzenia. Lokalizują się najczęściej w obszarze śródstopia. Nieleczone modzele z czasem mogą sprawiać piekący ból i mogą doprowadzić do stanu zapalnego torebki stawowej stawów śródstopia.

W zależności od stanu stopy do usunięcia zmian stosuje się środki pozwalające na zmiękczenie zrogowaciałego naskórka, a następnie narzędzia podologiczne: skalpel, dłutko i frezy. Po usunięciu zmiany dobierany jest odpowiedni opatrunek i odciążenie. Zabieg jest wykonywany delikatnie i bezboleśnie.

Kontakt

Katarzyna Arslan

dyplomowany podolog

Villa FOLK
ul. ks. Jałowego 35 lokal 5
35-010 Rzeszów